PORADY DLA RODZICÓW

DEKALOG  DOBREGO  RODZICA
wg Janusza Korczaka

1.      WYRAŻAJ  SWOJĄ  MIŁOŚĆ.

- słowem, gestem, uwagą,  uśmiechem. Całuj, przytulaj, ściskaj. Bądź blisko, ale uważaj, by swym oddaniem nie zadusić.

2.      INTERESUJ  SIĘ.

Tym,   co  się  dzieje  w życiu dziecka:  w  przedszkolu  czy szkole,  ale  i  potem.  Słuchaj opowieści,  zwierzeń, odpowiadaj  na  pytania. Buduj relację    pełną  ciepła, bliskości  i autentycznego zainteresowania.

3.      CHWAL  DZIECKO.

Podkreślaj jego wyjątkowość  i indywidualność.  Unikaj porównań, ucz, że dobrze jest być innym, a ślepe podążanie za tłumem -  niekoniecznie.  Zachęcaj  do  podejmowania samodzielnych decyzji.  Szanuj niezależność,  osobowość,  potrzeby.

4.      PIELĘGNUJ   PASJE.

Zaszczepiaj ciekawość świata, chęć rozwijania zainteresowań, odkrywania tego, co wokół, ale i wewnątrz siebie. Pomóż mu znaleźć swoje mocne strony czy hobby. Pamiętaj też, że dziecko nie jest przedłużeniem ciebie – ma swoje marzenia  i  cele.

5.      UCZ,  CZYM  JEST DOBRO,  A  CZYM  ZŁO.

Obudź wrażliwość – na potrzeby czy krzywdę innych. Niezależnie od tego, czy jesteście rodziną religijną, czy bliższy jest  wam  ateizm  bądź agnostycyzm, dbajcie o swój moralny kręgosłup.

6.      WYCHOWUJ, UNIKAJĄC  ETYKIET.

Jeśli dziecko robi coś niedbale, zwróć mu na to uwagę – to ważne, ale nie nazywaj go np. „Roztrzepańcem”. Pokazuj  możliwości  korekty, alternatywy  i  konsekwencje niechcianych  zachowań.

7.      UCZ, CZYM  SĄ ZASADY.

Ustanawiaj  granice.  Zachęcaj  do odpowiedzialności  i  konsekwencji. Modeluj zachowanie nie tylko słowem, ale bądź wzorem do naśladowania - pamiętaj, że dzieci uczą się poprzez obserwacje i naśladownictwo. Unikaj publicznego  karcenia,  jasno  się komunikuj. Jeśli  dajesz  im karę – dziecko musi wiedzieć    za  co  i  dlaczego.

8.      STARAJ SIĘ ROZUMIEĆ DZIECKO.

Popatrz na świat jego oczami. To, co dla ciebie jest łatwe, proste i oczywiste…  Nie bądź rodzicem bezwzględnym. Daj dziecku prawo do popełniania błędów, rewizji poglądów czy zmiany zdania. Nie bądź okrutnym katem,  który –  w  imię żelaznych zasad, konsekwencji i źle pojmowanej silnej woli – pozwala zagubić  prawdziwe  potrzeby,  cele  i marzenia. Pamiętaj, że czasem to, co dla jednych jest oznaką słabości czy tchórzostwem, dla innych jest dowodem dojrzałości i odwagi.

9.      STWÓRZ  DOM.

W którym będzie mogło czuć się dobrze i bezpiecznie. Kontroluj swój temperament, szanuj usposobienie dziecka i jego prywatność.    Zaszczep w nim poczucie przynależności – celebrujcie rodzinne tradycje i jubileusze, spędzajcie czas razem.   Nie kłóć się  z małżonkiem w obecności dziecka i nie mieszaj go w sprawy dorosłych.

10.  NIE  WYCHOWUJ  DZIECKA  POD  KLOSZEM.

Nadopiekuńczość to niedźwiedzia przysługa. Nie ratuj go z każdej opresji i nie usuwaj kłód spod nóg.  Asekuruj,  bądź obok, wskazuj kierunek, ale daj mu szanse poznać siebie, swoje możliwości,  a i konsekwencje działań.

Pozwól doświadczać.

A  JAKI  JEST  TWÓJ  DEKALOG?

Licznik odwiedzin Na bloga liczniki

Wróć do góry