#CodeWeek 2020

Europejski Tydzień Kodowania w Przedszkolu Publicznym nr 5

 

Już po raz kolejny Przedszkole Publiczne nr 5 przy ul. Jasnej 4 przystąpiło do największej społecznej inicjatywy w Europie pod nazwą CodeWeek2020, realizowanej w dniach 10- 26 października a skierowanej do wszystkich placówek, które rozpoczęły swoją przygodę z  kodowaniem i programowaniem. To wydarzenie wpisuje się realizację Ogólnopolskiego Programu  ,,Kodowanie na Dywanie -Uczymy Dzieci Programować’’

,,Zabawy z kodowaniem są pełne radości, otwierają dziecięce umysły, rozwijają umiejętność logicznego myślenia, rozumowania i wnioskowania, kształtują wyobraźnię i kreatywność’’ – podkreśla dyrektor przedszkola Jolanta Jeruzal.

Mając na uwadze, że maluchy w wieku przedszkolnym są z natury ciekawe świata, chcą działać i doświadczać, codziennie w przedszkolnych salach czeka na nie wiele ekscytujących zajęć w ramach realizacji założeń programowych CodeWeek 2020.Dzieci pod czujnym okiem pani Pauliny Gawrońskiej – wychowawcy grupy V ,,Motylki’’ i Ewy Ziętkowskiej – wychowawcy grupy II ,,Biedronki”, bawią się zdobywając podstawowe kompetencje cyfrowe. Nauczycielki wykorzystują aplikacje PhotonCoding i PhotonRobot, Scratch jr, Puzzle AR, które zachęcają dzieci do podejmowania nowych wyzwań, wytrwałego dążenia do celu, kreatywnego i twórczego działania. Dzieci w grupach starszych bawią się i uczą z wykorzystaniem robotów Photon, Bee-Boot, Blue – Boot, ozobotów. Dzieci młodsze pracują  z dzwonkami muzycznymi, matą Kolor Piano, kubeczkami i puzzlami do kodowania. Takie formy aktywności sprawiają maluchom wiele radości i dają satysfakcję z osiągniętego celu. Dzieci z wypiekami na twarzy realizują  postawione im cele z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.

Europejski Tydzień Kodowania w Przedszkolu Publicznym nr 5 jest integralną częścią innowacji pedagogicznej pod nazwą ,,Programowanie i kodowanie przez zabawę.” realizowanej we wszystkich grupach przedszkolnych w latach  2019 – 2021. Zdaniem nauczycielek pracujących w placówce zaproponowane formy aktywności pozytywnie wpływają na wszechstronny rozwój dziecka, rozbudzają jego zdolności poznawcze uczą zadaniowego rozwiazywania problemów i logicznego myślenia.  W trakcie zabaw z kodami dzieci koncentrują się na wyszukiwaniu nowych rozwiązań, budują  poczucie wiary we własne siły i przekonanie,że każdy problem da się rozwiązać. Wykorzystanie metod pracy zgodnie z założeniami CodeWeek 2020, czyni proces edukacyjny efektywniejszym a nabywanie nowych umiejętności przez dzieci ciekawsze i skuteczniejsze.

Odsłon: 1,683 

Skip to content